بازدید مدیران بانک ایران زمین از مجتمع کارتن سازی امینی اصفهان
تیر ۱۵, ۱۳۹۹
«زمین» و «زمان» بهانه‌ای برای تعطیلی کارخانه‌ها
تیر ۱۵, ۱۳۹۹
نمایش همه

آخال سنگ تازه‌ای برای پای لنگ تولیدکنندگان کاغذ

در حالی که صنعت تولید کاغذ در سال‌های اخیر همواره در کشور با مشکلات و مصائب متعددی دست و پنجه نرم می‌کند،‌ کرونا، کمبود آخال که مواد اولیه برای تولید کاغذ بسته‌بندی محسوب می‌شود را به ارمغان آورده است.

 

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم،‌ تولید کاغذ بسته‌بندی در کشور برخلاف کاغذ چاپ و تحریر و روزنامه در سال‌های اخیر هم مورد حمایت قرار گرفته و هم با سرمایه‌گذاری‌هایی که شده به سمت خوکفایی و صادرات پیش رفته است. حتی می‌توان گفت‌ امروز این حوزه با کمترین مشکل در راه تولید مواجه است.

با این حال در ماه‌های اخیر برخی مشکلات که ناشی از شرایط پیش آمده در سایه شیوع ویروس کروناست،‌ موجب شده است کمبود مواد اولیه  به ویژه آخال مشکلاتی را ایجاد کند.

در ابتدای سال با تعطیلی در جمع‌آوری آخال و قطع واردات کاغذ‌های باطله (آخال) به کشور این مشکل رنگ  و روی جدی به خود گرفت.

بنا به گفته پورداد دبیر سندیکای تولیدکنندگان کاغذ و مقوا عدم جمع‌آوری ضایعات کاغذ در سطح شهر و تعطیلی سایت‌های جمع‌آوری آخال به دستور ستاد ملی مبارزه با کرونا و مراجع قضایی نبود مواد اولیه برای تولید را رقم زد.

وی ادامه می‌دهد: این اتفاق موجب کمبود شدید آخال و افزایش قیمت آن شده است که متأسفانه از کنترل خارج و باعث بروز مشکل برای صنعت شده است.

پورداد تصریح می‌کند:‌‌ از سوی دیگر واردات آخال نیز به کشور به دلایل مختلف از جمله افزایش نرخ ارز و بسته شدن یکسری ازمرزها به دشواری انجام می‌شود. بنابراین ما با کمبود بیشتری از آخال مواجه شدیم.

دبیرسندیکای تولیدکنندگکان کاغذ و مقوا ادامه می‌دهد:‌ در همین راستا با مدیریت پسماند جلسه گذاشتیم و قرار شد، آن‌ها راهکاری را ارائه دهند؛ ما هم پیشنهاداتی برای جمع‌آوری صحیح‌تر آخال و بهینه‌سازی در این زمینه ارائه کردیم.

وی می‌گوید: طرح پیشنهادی ما این بود که شهرداری‌های مناطق موظف شوند که نظارت  بیشتری داشته باشند تا بتوانیم از بخش قابل توجهی از آخال‌ها استفاده کنیم و میران آلودگی در آن‌ها به حداکثر برسد.

با توجه به اینکه واردات مواد اولیه برای تولید کاغذ در کشور ضروری است،‌ به نظر می‌رسد باید هر چه سریع‌تر به الگویی برای جمع‌آوری آخال با کمترین آلودگی دست پیدا کرد، شاید تجربه کشورهای مشابه در این زمینه بتواند راهگشا باشد‌، اما آنچه مهم است این که بازاری که کاغذ بسته‌بندی در سال‌های اخیر در کشورهای مختلف به دست آورده است نباید از دست برود.

دیدگاه ها بسته شده است