ترخیص بیش از ۳۰ هزار تن انواع کاغذ از گمرک شهید رجایی بندرعباس
خرداد ۲, ۱۳۹۸
صنعت بسته‌بندی زیر تیغ گرانی مقوا
خرداد ۲, ۱۳۹۸
نمایش همه

بزرگ ترین کارخانه چوب و کاغذ کشور با نصف ظرفیت کار می کند

مدیر عامل شرکت صنایع چوب و کاغذ مازندران گفت که به خاطر کمبود مواد اولیه ، این کارخانه که بزرگ ترین در نوع خود به خاطر مصرف چوب محسوب می شود با نصف ظرفیت کار می کند.

علی حسین پور روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا کمبود چوب مورد نیاز برای تولید کاغذ را علت وضعیت کنونی کارخانه برشمرد و توضیح داد : پارسال فقط ۵۰ درصد از ظرفیت تولید ۸۵ هزار تنی کاغذ تریر و یکصد هزار تنی کاغذ مقوای ما فعال بود.

آمار رسمی این کارخانه که در اختیار ایرنا قرار گرفت نشان می دهد در سال ۹۷ میزان تولید کاغذ این کارخانه ۶۳ هزار تن بود که در مقایسه با سال ۹۶ با کاهش ۴۸ درصدی همراه است.

این شرکت سال ۹۶ به میزان ۳۲ هزار تن کاغذ و کارتن به کشورهای امارات متحده عربی ، چین ، ترکیه ، عراق ، ایتالیا ، مکزیک و غنا صادر کرد ولی سال گذشته به خاطر ممنوعیت صادرات کاغذ ، هیچگونه صادراتی نداشت .

مدیرعامل شرکت صنایع چوب و کاغذ مازندران با اعلام این که ۸۰ درصد تکنولوژی تولید کاغذ در این کارخانه چوب محور است ، گفت : طبق قانون مجلس شورای اسلامی و دستورالعمل سازمان جنگل ها از ۱۵۰ هزار هکتار جنگلی که در اختیار شرکت حتی بود قادر به برداشت درختان شکسته و افتاده نیستیم و به همین دلیل هم با کمبود چوب به عنوان مواد اولیه مواجه شدیم.

حسین پور افزود : هم اکنون بیشتر چوب مورد نیاز کارخانه از بیرون خریداری می شود که انواع چوب های باغی است و نمی تواند پاسخگوی ظرفیت کارخانه باشد.

طرح ممنوعیت برداشت چوب از جنگل مبتنی بر برنامه ششم و مصوب مجلس شورای اسلامی است که بر اساس آن دولت موظف است از زمان اجرای این طرح ( اواخر سال ۹۵) هیچ قرارداد پایان یافته در طرح های جنگلداری را تمدید نکند و وضعیت سایر قراردادهای مدت دار را هم در طول سه سال اول برنامه ششم مشخص کند.

شرکت صنایع چوب و کاغذ مازندران ۱۴۰ هزار هکتار از جنگل های منطقه را تحت پوشش داشت که بر اساس این قانون از اول آذر ماه سال ۹۶ طرح ممنوعیت شامل حال این شرکت شد و حق برداشت از جنگل را ندارد.

مدیرعامل شرکت صنایع چوب و کاغذ مازندران گفت : اگر چه برداشت از جنگل برای ما ممنوع شد ولی چوب های جنگلی زیادی در حال حاضر هر روزه قاچاق و بعضا برای فروش تحویل کارخانه می شود و این جای بسی تاسف دارد که نظارت کامل در این خصوص صورت نمی گیرد.

** توانایی تامین ۱۰ درصد کاغذ شود با تامین مواد اولیه

حسین پور با اعلام این که کارخانه تحت مدیریتش قادر به تامین ۱۰ درصد کاغذ مورد نیاز کشور است ، تحقق آن را به تامین چوب مورد نیاز به عنوان مواد اولیه مشروط کرد.

وی گفت : مشکل تامین چوب کارخانه از طریق جمع آوری و برداشت درختان شکسته و افتاده جنگل از یک سو و کاهش تعرفه های گمرکی واردات چوب از سوی دیگر قابل رفع است.

مدیرعامل شرکت چوب و کاغذ مازندران گفت : تنها راه رسیدن به تولید کامل بر اساس ظرفیت این کارخانه تامین چوب به عنوان مواد اولیه است که راهکار و پیشنهادات زیادی را ارائه کردیم.

وی یکی از راهکارها را اجازه برداشت از جنگل تحت پوشش دانست و توضیح داد : در صورت تحقق این پیشنهاد کارخانه با همه امکانات و بویژه نیروی انسانی نه تنها می تواند از جنگل تحت پوشش حفاظت کند ، بلکه با کاشت نهال بهینه کردن آن را تعهد خواهد کرد.

حسین پور بر لزوم همکاری سازمان جنگل ها با شرکت صنایع چوب و کاغذ مازندران بر اساس قوانین و مقررات تاکید کرد و گفت : در حالی که برداشت از جنگل قطع شد و اجازه برداشت درختان افتاده و شکسته را هم نداریم ، در مقوله واردات نیز با مشکلات زیادی مواجه هستیم که از جمله آن تامین ارز مورد نیاز است.

وی افزود: اگر دولت ارز مورد نیاز برای واردات چوب را اختصاص بدهد و مشکلات گمرگی حل و فصل شود ، بخشی از مشکلات تامین چوب کارخانه ما نیز حل و فصل خواهد شد.

شرکت چوب و کاغذ مازندران از سال ۱۳۷۶ در شهرستان ساری آغاز به کار کرد و مهم‌ترین تولیدکننده کاغذ در کشور محسوب می شود. این شرکت با در اختیار داشتن یکهزار و ۲۰۰ نیروی انسانی به صورت مستقیم و ارتباط شغلی با چند صد نفر دیگر به طور غیرمستقیم، نقش مهمی در اشتغال استان دارد.

اگر چه مازندران علاوه بر شرکت صنایع چوب و کاغذ مازندران یک کارخانه تولید کاغذ تحریر هم دارد ، ولی آن کارخانه هم که ۲ سال پیش به بهره برداری رسید ، به خاطر تغییر مدیریت و آنچه که کمبود نقدینگی و سرمایه درگردش نامیده می شود ، حال و روز خوبی ندارد.

دیدگاه ها بسته شده است