تاثیر وعده‌های داده شده به کامیون‌داران در کاهش التهاب بازار کاغذ

صادرات مواد اولیه، صنعت کارتن سازی را با مشکل روبرو کرد
مهر ۲۵, ۱۳۹۷
رشد ۱۲ درصدی صادرات از بندر امیرآباد
مهر ۲۵, ۱۳۹۷
نمایش همه

تاثیر وعده‌های داده شده به کامیون‌داران در کاهش التهاب بازار کاغذ

سه روز پس از مصوبه شورایعالی هماهنگی ترابری کشور برای حل مشکلات کامیون‌داران معترض، رئیس انجمن واردکنندگان کاغذ و مقوای کشور، از ازسرگیری حمل بارهای کاغذ به بازارهای هدف در کشور خبر داد.

به گزارش خبرنگار مهر، چند ماهی است که تعدادی از کامیون‌داران کشور به دلایلی از جمله گران شدن عوارض و لوازم یدکی به ویژه لاستیک در عین ثابت ماندن کرایه بار، از حمل بارهایشان به مقاصد تعیین شده، خودداری می‌کنند و خواهان رسیدگی مسئولان به مشکلات خود هستند.
بخشی از این بارها را هم محموله‌های کاغذ و مقوایی تشکیل می‌دهد که تریلرها و کامیون‌ها از گمرکات مختلف کشور به ویژه جنوب، بارگیری می‌کنند. در شرایطی که بازار کاغذ به دلایلی از جمله بالا رفتن قیمت جهانی کاغذ، افزایش نرخ ارز در داخل کشور، مشکلات مربوط به ثبت سفارش، اجتناب برخی واردکنندگان و فروشندگان از عرضه کاغذهای وارداتی و همچنین خودداری برخی از شرکت‌های تولیدکننده به ویژه در شرق و جنوب شرق آسیا از فروش کاغذ به تجار ایرانی، چند ماهی دچار التهاب شده بود، خودداری برخی از کامیون‌داران از عدم انتقال محموله‌ها کاغذ به تهران و برخی دیگر از شهرها، بر این مشکلات افزود.
هفتم مهرماه جاری البته سازمان راهداری در پاسخ به اعتراض مدنی و صنفی کامیون‌داران اقدام به توزیع لاستیک با قیمت دولتی در پایانه بندرعباس، مهمترین پایانه ترانزیتی کشور، در بین رانندگانی کرد که دارای بارنامه هستند و در نهایت، یکشنبه هفته جاری (۲۱ مهر) دولت با یکی از مهمترین درخواست‌های کامیون‌داران موافقت کرد و در دویست‌ و نهمین نشست شورایعالی هماهنگی ترابری کشور، محاسبه کرایه بر پایه تن-کیلومتر را تصویب کرد.
«عباس آخوندی» وزیر راه و شهرسازی در این باره به خبرنگار مهر گفته بود: «چنانچه تعاونی کامیون‌داران بخواهند لاستیک وارد کنند، از آن‌ها با ارز لازم حمایت می‌کنیم». به گفته وی، «تأمین لاستیک از واردات، مبادی گمرکی و همچنین تولیدکننده داخلی امکان‌پذیر است اما چنانچه تعاونی کامیون‌داران رأساً هم بخواهد نسبت به واردات لاستیک اقدام کند، موردحمایت دولت قرار خواهد گرفت و وزارت راه، پیگیر تخصیص ارز دولتی برای آن‌ها خواهد بود».
«حسن میرباقری» رئیس انجمن واردکنندگان کاغذ و مقوا در گفتگو با خبرنگار مهر، درباره تاثیر مصوبه اخیر دولت و وعده‌های داده شده به کامیون‌دارانی که محموله‌های کاغذ را به سمت تهران و سایر شهرهای کشور بارگیری کرده‌اند، گفت: می‌توان گفت این مسئله، تاثیر قابل ملاحظه‌ای در افزایش مجدد قیمت کاغذ در بازار، طی هفته‌های گذشته داشته است و ما با کمبود برخی از سایزهای کاغذ و همچنین گراماژهای سفارش داده شده، در بازار مواجه شدیم.
رئیس انجمن واردکنندگان کاغذ و مقوا افزود: خوشبختانه از اواخر هفته گذشته مشکلات مربوط به حمل محموله‌های کاغذ توسط تریلرها و کامیون‌ها، البته نه به صورت کامل، ولی به تدریج شروع به برطرف شدن کرده و وضعیت در حال بازگشت به شرایط طبیعی و آرام قبلی است. این مسئله موجب اندکی کاهش قیمت در محصولات حوزه کاغذ و مقوا شده است.
وی همچنین از برگزاری جلسه‌ اعضای این انجمن با مسئولان کارگروه کاغذ در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی طی روزهای گذشته خبر داد و یادآور شد: با توجه به کاهش موجودی کاغذ در بازار، انجمن واردکنندگان کاغذ به درخواست اعضا، جلسه‌ای را با مسئولان کارگروه کاغذ برگزار کرد و در این نشست، ما خواهان آن شدیم که واردکنندگانی هم که تعهدنامه محضری برای معرفی به وزارت «صمت» جهت انجام ثبت سفارش واردات کاغذ را از کارگروه کاغذ ارشاد نگرفته‌اند، بتوانند مبادرت به ثبت سفارش جهت واردات کاغذ بکنند.
میرباقری ضمن اشاره به اینکه تُناژی که واردکنندگان داوطلب برای تامین آن اعلام کرده‌اند، قابل توجه و متناسب با نیاز بازار مصرف کننده است، به استقبال مسئولان کارگروه کاغذ وزارت ارشاد از این پیشنهاد، اشاره کرد و ادامه داد: مسئولان مربوطه در وزارت ارشاد اعلام کردند که مصرف‌کنندگان و در واقع ناشران و مدیران مطبوعات را هم که نیازمند کاغذهایی با قیمت دولتی و پائین‌تر هستند، به انجمن واردکنندگان کاغذ معرفی خواهد کرد. همین مسئله تا حدودی موجب شده که سیر صعودی قیمت کاغذ، اندکی کاهش یابد.
رئیس انجمن واردکنندگان کاغذ و مقوا در عین حال در خصوص وضعیت همکاری بانک مرکزی با ثبت سفارش دهندگان کاغذ و تخصیص ارز به آنها، گفت: واقعیت این است که گلوگاه اصلی که تامین کاغذهای وارداتی در آنجا متوقف می‌شود، بانک مرکزی است؛ متاسفانه تاکنون نتوانسته‌ایم با دوستان بانک مرکزی با هدف پیگیری و تامین ارز مورد نیاز برای کاغذهای ثبت سفارش شده، جلسه‌ای برگزار کنیم و به رغم معرفی تعداد زیادی از متقاضیان واردات کاغذ از طرف وزارت «صمت» به بانک مرکزی، آنها همچنان در نوبت تخصیص ارز قرار دارند.
وی همچنین در خصوص وضعیت فعلی قیمت کاغذ در بازار هم گفت: واردکنندگان موظف‌اند بر اساس نرخ مصوب اِعلامی از طرف سازمان حمایت از مصرف کنندگان یعنی ارز ۳۸۰۰ تومان، کاغذهای خود را در بازار عرضه کنند اما با توجه به اینکه محموله‌های جدید کاغذ با نرخ جدید اِعلامی از طرف دولت یعنی ۴۲۰۰ تومان تهیه شده‌اند و همچنین این نکته که واردکنندگان ناچارند ۶ تا ۷ درصد اضافه‌تر از نرخ قبلی برای ترانسفر محموله‌هایشان پول بپردازند، طبیعتاً نمی‌توان انتظار داشت محموله‌های جدید کاغذ را با قیمت اعلام شده قبلی، یعنی هر کیلو ۵۱۰۰ تومان عرضه کرد. با این وجود، قیمت کاغذ می‌بایست مضربی باشد از قیمت تمام شده به اضافه ۱۵ درصد سود.

دیدگاه ها بسته شده است