سبزپوشی بورس/شاخص وارد کانال ۸۴ هزار واحدی شد
مهر ۲۲, ۱۳۹۶
مشخصات فردی و سوابق اجرایی و اجتماعی جناب آقای اعظمی
مهر ۲۲, ۱۳۹۶
نمایش همه

توجه به صنعت چاپ زمینه ساز توسعه صادرات تولید داخل است

رئیس فراکسیون اصناف مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اهمیت چاپ و بسته بندی در اشتغالزایی کشور گفت: ارتقای این صنعت می تواند در توسعه صادرات کالاها و محصولات تولید ایران مؤثر باشد.

به گزارش ایرنا، شهباز حسن پور بیگلری روز پنجشنبه در مراسم افتتاحیه نمایشگاه چاپ، بسته بندی و فرآوری که با حضور تعدادی از نمایندگان مجلس، مدیران شهرداری تهران و جمعی از فعالان تخصصی صنعت چاپ و بسته بندی برگزار شد، با بیان اینکه صنعت چاپ جزء سه صنعت اول دنیا از نظراشتغال و گردش مالی محسوب می شود، افزود: در ایران نیز باید به این صنعت توجه بیشتری شود و به آن به عنوان صنعت راهبردی نگاه کنیم.
وی با اشاره به ظرفیت های بزرگ ایران در تولید محصولات و کالاهای با کیفیت که خواهان زیادی در دیگر کشورهای دارد، تصریح کرد: محصولاتی همچون پسته، زعفران، خرما، گردو، کشمش و … که در ایران و دنیا از محصولات مشهور و مطرح هستند، از بسته بندی مناسبی برخوردار نیستند که با ارتقای صنعت چاپ و بسته بندی در کشور می توانیم برای این کالاها ارزش اقروده بالایی ایجاد کنیم.

** تبادل دانش و تکنولوژی چاپ و بسته بندی
معاون مالی و اقتصاد شهری شهرداری تهران نیز با اشاره به اهمیت برگزاری نمایشگاه در اقتصاد کشور گفت: برپایی نمایشگاه، فواید بسیای در عرصه اقتصادی دارند که تاثیر آن بر اقتصاد ملی و شهری بیشتر است، در این میان یکی از آثار مثبت تشکیل نمایشگاه ها بر اقتصاد ملی است که موجب می شود موضوع اشتغال و کار برای جوانان و تحصیلکرده های کشور تسهیل شود.
به گزارش ستاد خبری نمایشگاه چاپ، بسته بندی و فرآوری، سمیع الله حسینی مکارم با اشاره به دیگر آثار برگزاری نمایشگاه های بین المللی در کشور، یادآور شد: بهبود تراز پرداخت و توسعه صادرات را می توان از دیگر تاثیرات نمایشگاه ها بر اقتصاد کشور دانست، به خصوص در کشوری مانند ایران که سال های زیادی است که اقتصاد و صادرات ما بر مبنای صادرات نفت است و برگزاری نمایشگاه های تخصصی و بین المللی در موضوعات غیرنفتی تا حد زیادی می تواند در بهبود طراز صادرات غیرنفتی موثر باشد.
وی ادامه داد: تبادل دانش، آگاهی و انتقال تکنولوژی در عرصه های بین الملل از جمله عوامل مهم و اثرگذار برگزاری نمایشگاه ها است و به نظرم برپایی نمایشگاه چاپ، بسته بندی و فرآوری می تواند آثار گرانقدری بر اقتصاد کشور به همراه داشته باشد، زیرا به طور خاص توسعه چاپ و بسته بندی می تواند در عرصه های بازرگانی، اقتصادی، فرهنگی و تبلیغاتی کشور نقش ویژه ای داشته باشد.
حسینی مکارم با بیان اینکه صنعت بسته بندی نقش ویژه ای در توسعه صادرات کشور دارد، گفت: صنعت چاپ و بسته بندی در همه عرصه ها شامل اقتصادی، فرهنگی و توسعه امور اجتماعی نقش ویژه ای دارد اما نکته ای که در اقتصاد ما موثر است، این است که در صادرات غیرنفتی محصولات باکیفیت و منحصر به فردی داریم که می توانند ارزش افزوده به همراه داشته باشند اما به دلیل پایین بودن کیفیت بسته بندی در کشور از این ویژگی محروم هستیم.
وی تاکید کرد: محصولاتی مانند خرما، زعفران و انجیر از جمله محصولات مرغوب ایرانی هستند که از بسته بندی مناسبی برخوردار نیستند و ارزش افزوده ای که می توانند برای صنعت ما به همراه داشته باشند بالا است و امیدواریم یکی از دستاوردهای این نمایشگاه انتقال تکنولوژی بسته بندی و توسعه اقتصادی در عرصه ها مختلف باشد.

** توسعه صنعت چاپ فرصتی برای افزایش صادرات تولیدات ایرانی
همچنین مدیرعامل شرکت برساز رویداد پارس، در سخنانی با اشاره به مشارکت اتحادیه ها و تشکل های صنعت چاپ، گفت: این نمایشگاه فرصتی برای فعالان صنفی به شمار می آید تا در یک فضای رقابتی فعالیت کنند و امیدواریم این فضا به توسعه صادرات ایران، افزایش ارزآوری و رونق سرمایه گذاری در حوزه های چاپ منجر شود.
حامد ایرانی با اشاره بهاأهداف برگزاری این نمایشگاه گفت: این نمایشگاه با مشارکت شرکت ها و مجموعه های بزرگ بین المللی و با هدف تبدیل ایران به مرکز بزرگ معرفی و آشنایی با جدیدترین تکنولوژی ها و دستاوردهای صنعت چاپ و بسته بندی در منطقه برپا خواهد شد.
وی تاکید کرد: بیش از ۱۵۰ شرکت داخلی و خارجی فعال در حوزه چاپ و بسته بندی و صنایع وابسته در فضایی به وسعت ۱۵ هزار مترمربع جدیدترین دستاوردها و فناوری های صنعت چاپ را در حوزه های خدمات پیش از چاپ، خدمات پس از چاپ، ماشین آلات، ابزار و تجهیزات جانبی چاپ، چاپ دیجیتال، تبدیل و بسته بندی کاغذ و مواد اولیه در این نمایشگاه ارائه می کنند.

** فضای نمایشگاه حرفه ای است
«سبین گلدرمان» مدیر دروپا ۲۰۲۰ نیز اظهار داشت: از سوی دیگر فضای برگزاری این نمایشگاه حرفه ای و تخصصی است و مطابق با توقعات و اقتضائاتی است که شرکت کنندگان و دست اندرکاران حاضر از این نمایشگاه انتظار دارند و به نظر من این فضا زمینه مناسبی برای ایجاد ارتباطات حرفه ای میان دست اندرکاران تخصصی چاپ و بسته بندی است.
وی در بخش دیگر صحبت های خود با بیان اینکه نمایشگاه دروپا بیش از ۶۵ سال سابقه برگزاری در کشور آلمان دارد، عنوان کرد: بازار ایران فرصت و پتانسیل بسیار خوبی در حوزه چاپ و بسته بندی دارد که از اهمیت ویژه ای برای ما برخوردار بوده و حضور در این نمایشگاه فرصتی برای شناسایی این ظرفیت ها است.
گلدرمان همچنین آماری از نمایشگاه دروپا در سال گذشته ارائه کرد و گفت: در سال گذشته ۱۸۰۰ نماینده از ۵۴ کشور دنیا در فضایی به وسعت ۱۶ هزار مترمربع در نمایشگاه دروپا حضور داشتند که از میان آنها ۱۳۰۰ نفر از میهمانان و بازدیدکنندگان ما از کشور ایران بودند و اکنون در اینجا برای حضور پررنگ ایرانیان در دروپا ۲۰۲۰ دعوت می کنم.
مدیر نمایشگاه دروپا ۲۰۲۰ با اشاره به ظرفیت های موجود در ایران در حوزه چاپ و بسته بندی نیز اظهار کرد: ما در نمایشگاه دروپا به دنبال بازارهای نوظهور در خاورمیانه هستیم به نظر من ایران بازاری است که پتانسیل خوبی در صنعت چاپ و بسته بندی دارد و امیدواریم در سایه برگزاری چنین نمایشگاه هایی، همکاری های بین المللی بین کشورها در این حوزه افزایش پیدا کند.

** فضای نمایشگاهی تخصصی یک اولویت
در بخش دیگری از این مراسم، مدیرعامل نمایشگاه اتحادیه جهانی فناوری و بسه بندی نمایشگاه دوسلدورف (اینترپک) در سخنانی عنوان کرد: نمایشگاه اینترپک یکی از بزرگترین نمایشگاه های حوزه بسته بندی به شمار می آید که بیش از ۲۸۰۰ نماینده و فعال این حوزه از کشورهای مختلف در فضای به وسعت ۱۰۰ هزار مترمربع از جدیدترین دستاوردها و فناوری های حوزه بسته بندی بازدید می کنند.
یابلو نوفسکی ادامه داد: نمایشگاه دروپا و اینترپک به دنبال برگزاری نمایشگاه های تخصصی و حرفه ای در حوزه چاپ و بسته بندی هستند و در نمایشگاه های جهانی مشارکت دارند، ما از هشت ماه پیش تصمیم گرفتیم نمایشگاهی تخصصی در حوزه چاپ و بسته بندی کشور برگزار کنیم و خوشحال هستیم که این امر امروز محقق شده است.
وی با بیان اینکه در برگزاری نمایشگاه های بین المللی دو نکته اهمیت ویژه ای دارد، گفت: همکار قابل اعتماد و فضای نمایشگاهی تخصصی از نکات مهم برپایی یک نمایشگاه موفق است که خوشبختانه هر دو مورد در ایران مهیا بود و خوشحال هستیم که می توانیم در تلاشی همه جانبه کیفیت نمایشگاه را ارتقا دهیم و در آینده ای نه چندان دور این نمایشگاه بتواند در ایران و منطقه پیشرو باشد.
نمایشگاه چاپ، بسته بندی و فرآوری تا روز یکشنبه ۲۳ مهر ماه از ساعت ۱۰ تا ۱۸ در شهر آفتاب برپا است.

دیدگاه ها بسته شده است