شرکت کاغذ سازی اتریشی
آبان ۱, ۱۳۹۷
بررسی درخواست‌های واردات مواد اولیه چاپ به اتحادیه چاپخانه‌داران تفویض شد
آبان ۱, ۱۳۹۷
نمایش همه

تولید کاغذ هوشمند برای چاپ امنیتی در چاپخانه بانک ملی

مدیرعامل شرکت چاپ و نشر بانک ملی از تولید کاغذهای هوشمند برای تولید چاپ امنیتی در این چاپخانه خبر داد.

رضا منصوری مدیرعامل شرکت چاپ و نشر بانک ملی ایران در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، از ایجاد امکان تولید مطبوعات امنیتی و بهادار با استفاده از نسل جدید کاغذهای امنیتی که به صورت هوشمند هستند خبر داد.
منصوری در این باره گفت: در دنیا استفاده از کاغذهای امنیتی جهت تولید اوراق بهادار و اسناد هویتی، مرسوم است. عمدتا این کاغذها به صورت واتر مارک تولید شده و دارای فیچرهای امنیتی در خمیره کاغذ نیز هستند. همچنین، کاغذهای امنیتی حساس به انواع حلال های شیمیایی بوده که به محض اینکه با ماده شیمیایی برخورد کنند، تغییر رنگ داده و عملا امکان بازگشت کاغذ به رنگ اولیه میسر نیست. علاوه بر این به منظور تولید برخی کاغذهای امنیتی مانند کاغذ اسکناس که نیاز به مقاومت بالایی در برابر رطوبت و تنش های فیزیکی دارند، در خمیره کاغذ از کتان نیز استفاده می شود.
امروزه با پیشرفت تکنولوژی به خصوص در حوزه نرم افزاری و سخت افزاری، امکانات بیشتری جهت تقلب و جعل اسناد در اختیار جاعلین قرار گرفته است. به نحوی که با استفاده از روش هایی، کاغذهایی شبیه کاغذ واتر مارک تولید می کنند و به شبه مرکب های امنیتی نیز دسترسی دارند و متاسفانه به صورت روزانه شاهد آن هستیم که بسیاری از اوراق بهادار، امنیتی و هویتی مانند انواع اسکناس، مدارک تحصیلی، دسته چک و…، توسط جاعلین جعل شده و مورد سوء استفاده قرار می گیرند. این موضوع بیان گر این است که در زمان حاضر، امنیت فیزیکی اسناد و مدارک کافی نبوده و می بایست از روش ها و راه کارهای نوین در بالاتر بردن امنیت اسناد نیز استفاده شود.
مدیرعامل شرکت چاپ و نشر بانک ملی همچنین ادامه داد: یکی از راه کارهای موثر در بالاتر بردن امنیت اسناد، استفاده از لایه الکترونیک است که در کنار امنیت فیزیک سند، می تواند به شکل چشم گیری اصالت سند را تضمین نماید. خوشبختانه واحد تحقیق و توسعه شرکت چاپ و نشر بانک ملی ایران مطالعات خوبی را از مدتی قبل بر روی پروژه تولید مطبوعات امنیتی، هویتی و بهادار با استفاده از کاغذهای هوشمند انجام داده و امروز این شرکت آماده پاسخگویی به نیاز سازمان های مختلف جهت تولید اسناد امنیتی با کاغذ هوشمند است.
وی گفت:‌ این کاغذها با استفاده از تراشه های هوشمند با ظرفیت های مختلف، می-توانند ضمن ذخیره سازی اطلاعات، ضامن اصالت سند نیز باشند. از این کاغذها می توان در تولید اسناد مالکیتی مانند سند ملک و خودرو، دانشنامه مدارس و دانشگاه ها، پروانه کسب و پروانه بهره برداری، انواع گواهینامه ها و… استفاده کرد.

دیدگاه ها بسته شده است