تولید کارتن ۵۵.۷ درصد افزایش پیدا کرد
مرداد ۷, ۱۳۹۸
تغییر رویه ۲۵ درصد صنایع بسته‌بندی از کارتن به پلاستیک
مرداد ۷, ۱۳۹۸
نمایش همه

رسوب کاغذ در گمرک و مهلت ۲۴ ساعته جهانگیری برای ترخیص

در حالیکه همه منتظر کاهش قیمت کاغذ چاپ و بسته‌بندی در بازار هستند،‌ خبرهایی مبنی بر عدم ترخیص کاغذ از گمرک به دلیل تفاوت در نرخ مدنظر گمرک و واردکنندگان برای قیمت کاغذ به گوش می‌رسد؛ مشکلی که جهانگیری برای رفع آن مهلت ۲۴ ساعته تعیین کرده است.

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم،‌ خروج کاغذ از فهرست کالاهای اساسی انواع کاغذ را در بازار آزاد با کاهش قیمت مواجه کرد به جز کاغذ چاپ و تحریر؛ این در حالی است که واردکنندگان کاغذ در ماه‌های گذشته نوید کاهش قابل توجه قیمت این نوع کاغذ را در بازار داده بودند. اما چه چیزی موجب شده تا کاغذ چاپ و تحریر با کاهش قیمت مواجه نشود؟ بنا به اظهارات واردکنندگان کاغذ سرچشمه این مشکل در گمرک و عدم ترخیص کالاهای رسیده است.
در حالیکه قیمت کاغذ چاپ و تحریر در بازار آزاد برخلاف سایر اقلام کاغذی کاهش نیافته است،‌ هزاران تن کاغذ وارد شده به کشور در گمرکات رسوب کرده است،‌ چندین پارت کاغذ با ارز نیمایی وارد شده است و در گمرک است که به دلیل پیچیدگی‌هایی که در تبدیل اقلام بانکی به نیمایی و استانداردهای اجباری و تعیین ارزش پیش آمده است‌، ترخیص نمی‌شود. این مشکل موجب شده تا ترخیص و عرضه کالاها از گمرک به سختی و با کندی پیش رود و نهایتاً منجر به افزایش هزینه کالا ناشی از هزینه‌های انبارداری و … برای واردکنندگان شود.
مشکل اینجاست که اختلاف نظرهایی بین شرکت‌های وارد‌کننده و گمرک در ارزش‌گذاری کالا وجود دارد، گمرک نرخ کالاها را بر اساس نرخ های دوره قبل از اعمال تحریم و قیمت‌های جهانی کاغذ بررسی می‌کند‌، در حالی که شرکت‌های واردکننده کالا می‌گویند بعد از تحریم‌ کالا گران‌تر به دست ما می‌رسد، چرا که باید از واسطه‌ها خرید کنیم و کالا مستقیم به دست ما نمی‌رسد و روش‌های حمل پیچیده‌تر و نرخ حمل و بیمه بسیار گران‌تر شده است. البته در این میان همواره انتقاداتی مبنی برگران‌تر محاسبه کردن نرخ کاغذ به شرکت‌های واردکننده وارد بوده است که در مواردی نیزمنجر به ورود تعزیرات و سازمان حمایت از حقوق مصرف کننده شده است.
بنا به گفته واردکنندگان کاغذ‌، اما خرید کالا در شرایط فعلی به گونه‌ای است که کالا باید به کشور ثالثی برود و این جابجایی کالا و حضور واسطه‌ها و حمل و مسیرهای غیر مستقیم طبعا قیمت را افزایش خواهد داد و این در حالی است که اسناد خرید ما در گذشته – آن هم با ارز بانکی ( که در آن مقطع مبادله‌ای نامیده می شد) مبنای تعیین ارزش و اعمال جرایم قرار گرفته است.
به نظر می‌رسد سرعت ترخیص کالا به سه ضلع وزارت صمت‌، بانک مرکزی و گمرک وابسته است و هر سه این اضلاع باید کار خود را هماهنگ انجام دهند تا کالا به موقع وارد بازار شده و موجب افزایش قیمت ناشی از کمبود نشویم،‌ اما اکنون کالا در گمرک رسوب کرده و موجب شده تا قیمت‌ها همچنان بالا بماند؛ در حالی که در مورد سایر اقلام کاغذ چون گلاسه و مقوا این اتفاق نیافتاده و در نتیجه قیمت‌ها پایین آمده است.
حالا در تازه‌ترین اخبار گفته می‌شود که این رویه گمرک در عدم ترخیص کالا و مذاکرات واردکنندگان با وزارت صمت و معاون اول رئیس جمهور منجر به این شده است که جهانگیری در نامه‌ای به مدیرکل گمرک خواستار ترخیص ۲۴ ساعته کلیه کاغذهای وارداتی از گمرک شده است. به نظر می‌رسد در روزهای آتی کاغذ در بازار ارزان خواهد شد

دیدگاه ها بسته شده است