سخنرانی جناب آقای اعظمی مدیر عامل محترم انجمن مدیران صنایع کارتن و ورق

بازدید مدیران کل و ارشد وزارت تعاون از شرکت تعاونی
مهر ۲۷, ۱۳۹۵
سمینار تأثیرات طراحی و ساخت کلیشه در چاپ کارتن و بررسی مشکلات چاپ بر روی کارتن
مهر ۲۷, ۱۳۹۵
نمایش همه

سخنرانی جناب آقای اعظمی مدیر عامل محترم انجمن مدیران صنایع کارتن و ورق

بنام خدا
سلام
بسیار خوشحال و خوشوقتم از اینکه امروز در خدمت دوستان و همکاران گرامی و دست اندرکاران زحمتکش صنایع کاغذ و کارتن هستم و این فرصت مغتنم در اختیار بنده قرار گرفته تا خیر مقدمی عرض نموده و چند دقیقه ای تصدیع اوقات نمایم.
– در ابتدا جا دارد که از شرکت راکسل و همکار محترمشان یعنی شرکت موندی تقدیر بعمل آید که با هدف ارتقای سطح علمی بازیگران صنایع کاغذ و کارتن اقدام به برگزاری این سمینار ارزشمند نموده اند .
– بنده بعنوان کمترین، خوشبختانه این سعادتمندی را داشته ام که در کنار بزرگان و پیش کسوتان صنعت، همواره دغدغه توسعه و تعمیق دانش در این صنایع را داشته و اهدافی را در این مسیر دنبال نمایم،
اقداماتی که در قالب تشکیل انجمن مدیران صنایع کارتن و ورق و تعاونی مربوطه دنبال گردیده ناظر بر این مطلب است که حدود ۱۴۰ واحد کارتن سازی در کنار رقابت که جزء لاینفک فعالیت صنعتی و اقتصادی است می توان دوست و همگرا بود و ارتقای کیفیت و کمیت را از مسیر نوسازی و افزایش سطح دانش دنبال نمود.
– اطمینان دارم که برای همه حضار گرامی توسعه صنعتی، توسعه اشتغال و افزایش کیفیت در این صنعت یک هدف استراتژیک است، باید عرض کنم که قطعاً یکی از مطمئن ترین مسیر های نیل به این اهداف بلند در کنار اقدام پایه ای جهت تحریک تقاضا حتماً ارتقای دانش مجموعه ذینفعان بوده و خواهد بود.
– بموضوع اساسی و بسیار مهم تحریک تقاضا که واقعاً ضامن ادامه حیات صنعت است اشاره داشتم. باید تاکید نمایم که واقعاً بر این اعتقادم که سمینارهایی از این دست با توسعه دانش احتماعی در مورد نقاط قوت اصلی صنایع بسته بندی سلولزی در مقایسه سایر انواع بسته بندی که همانا سهولت ، انعطاف پذیری و رعایت اکید ملاحظات زیست محیطی است به تحریک و افزایش تقاضا نیز کمک شایانی خواهد نمود.
در ادامه می خواهم نگاهی گذرا به پاره ای نکات کلیدی در این عرصه داشته باشم:
– به یاری خداوند با تلاش دست اندرکاران دلسوز کشور، امروز شرایط تحریم ظالمانه غرب را پشت سر گذاشته ایم و هنوز در دوران گذرا اندکی طولانی هم شده است و رکود حاکم بر بازار تا امروز ادامه یافته و بازار کوچکتر هم شده است.
آمار مقایسه ای وزارت صنعت ، معدن و تجارت نشان می دهد که میزان تقاضای کارتن در سال ۹۴ نسبت به سال ۹۳ حدود۱۸% افت داشته و ششماهه اول سال ۹۵ هم روند کماکان نزولی بوده است، امیدواریم روندهای بهبود در ماه های پایان سال شکل گرفته و انشاالله اطلاعات تحلیلی بانک مرکزی و بانک جهانی که رشد اقتصادی ۶/۴ درصدی و تورم ۶/۸ درصدی را برای سال ۹۵ پیش بینی نموده اند محقق گردد.
– در کنار کاهش شدید تقاضا موضوع افزایش جهشی عرضه نیز شرایط حاکم بر بازار را دستخوش پیچیدگی غیرقابل تصوری نموده و می توان ادعا نمود که شرایط فعلی واقعاً فوق رقابتی است، بگونه ای که آمار و ارقام نشان می دهد در حال حاضر عرضه نسبت به تقاضا بیش از پنج برابر است و این بدان معنی است که واحدهای موجود فقط با ۲۰ درصد ظرفیت در حال کارند که این اساساً اقتصادی نیست.
– از سوی دیگر ورود همکاران جدید به صنعت کارتن با ماشین آلات پیشرفته ، افزایش سطح کیفی محصولات بسته بندی و امکان توسعه صادرات را در آینده نوید می دهد ولی نسبت عرضه به تقاضا چنان نامتعادل است که بیم آن می رود که این صنعت در آینده نه چندان دور با بحران اشتغال مواجه گردد.
لذا بنظر می رسد که مسئولین محترم در وزارت صنعت، معدن و تجارت باید به این مطلب بسیار مهم عنایت ویژه داشته باشند و شاید لازم باشد که فرآیند صدور مجوزهای تاسیس را مورد بازنگری اساسی قرار دهند.
– صنعت کاغذ نیز طی سالهای ۹۴ و ۹۵ توسعه جدی داشته است بسیاری از همکاران کارتن ساز بخشی از طرحهای توسعه خود را به تولید کاغذ اختصاص داده و تعدادی از تولیدکنندگان ورق و کاغذ نیز مبادرت به توسعه و تجهیز بیشتر خودنموده اند .
خوشبختانه رویکرد کیفی و تنوع محصول در اکثر این طرحها دیده می شود که بسیار مسرت بخش است، بدیهی است ارتقاء کیفیت کارتنهای تولیدی و بطور کلی بسته بندی سلولزی یکی از کلیدهای توسعه صادرات صنعتی و غیر نفتی است و این موضوع ارتباط مستقیم با کیفیت کاغذهای مورد مصرف توسط کارتن سازها دارد، چنانچه این کاغذها از داخل کشور قابل قابل تامین باشد از یکسو، از خروج بی مورد ارز جلوگیری شده و از سوی دیگر، با توسعه صادرات در آمد ارزی کشور نیز افزایش خواهد یافت ، لذا، جهت دستیابی کامل به این مهم لازم است تاکید و توصیه نمایم که تولید کاغذ از الیاف بکر نیز می بایست بیشتر مورد عنایت تولیدکنندگان محترم کاغذ قرار گیرد و برنامه های قابل اتکایی نیز برای آن طراحی گردد.
در خاتمه امیدوارم پروردگار متعال به همه ما این توفیق را عنایت فرماید که همزمان در کنار فعالیت های روزمره که معمولاً با اهداف شخصی دنبال می گردد، بتوانیم در جهت رفع موانع و گلوگاههای توسعه کشور عزیزمان سهمی هرچند اندک را ادا نمائیم.

خدایا چنان کن سرانجام کار تو خشنودی باشی و ما رستگار
بسیار ممنون و سپاسگزارم .

دیدگاه ها بسته شده است