خطر کارت‌های بازرگانی اجاره‌ای برای صادرات بیشتر است
مرداد ۱۷, ۱۳۹۷
نامه انجمن ملی خرمای ایران
مرداد ۱۷, ۱۳۹۷
نمایش همه

شریعتمداری:نرخ سقف برای فروش کاغذ ۴۱۰۰تومان تعیین شد

وزیر صنعت، معدن و تجارت از تعیین نرخ سقف برای فروش کاغذ در بازار خبر داد.

به گزارش حوزه پارلمانی خبرگزاری تسنیم به نقل از خانه ملت، محمد شریعتمداری وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به حضورش در نشست امروز (سه‌شنبه ۱۶ مرداد) کمیسیون فرهنگی مجلس، عنوان کرد: دستور کار امروز کمیسیون فرهنگی رسیدگی به وضعیت بازار کاغذ بود که این مسئله به جهات مختلف از جمله توجه به تولید این محصول در کشور به ویژه تولید کاغذ با کلسیم کربنات(بدون مصرف چوب) مورد توجه قرار گرفت.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه در تولید کاغذ داخلی باید توجه ویژه‌ای به مسائل زیست محیطی داشت که به دلیل محدودیت‌های جنگل‌های کشور این مسئله با محدودیت‌هایی مواجه است، گفت: برای این منظور باید از چوب وارداتی و طرق دیگر بهره‌مند شویم که کمیسیون فرهنگی در این زمینه اعلام حمایت و یاری کرد.

شریعتمداری با بیان اینکه نوسانات نرخ ارز بر بازار کاغذ نیز اثر گذاشته است، افزود: با اجرای سیاست‌های جدید بسته ارزی دولت انتظاری برای بهبود وضعیت بازار کاغذ وجود دارد که امیدواریم بتوانیم در کنار سایر تصمیمات این بازار را کنترل کنیم.

وی با اشاره بروز سودجویی‌هایی در این زمینه به دلیل نوسانات نرخ ارز، گفت: تعزیرات حکومتی تحت نظر وزارت دادگستری برای رسیدگی به سودجویی‌ها در بازار ارز وارد عمل شده است و با سودجویان برخورد قاطع می‌کند.

شریعتمداری تصریح کرد: از سوی دیگر کمیسیون تنظیم بازار با موضوع کاغذ تشکیل جلسه داد و نرخ ۴ هزار و ۱۰۰ تومان قیمت سقف کاغذ در بازار تعیین  و به تصویب رسید و هرگونه تخلف در این زمینه و گرانفروشی در این حوزه تخلف محسوب می‌شود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با یادآوری اینکه کلیه تیم‌های نظارتی از جمله سازمان تعزیرات و سازمان حمایت در این زمینه بازار را تحت کنترل قرار خواهند داد، یادآور شد: هرگونه نگهداری و دپو کاغذ در انبارها با توجه به داشتن شناسایی واردکنندگان و تولیدکنندگان تخلف محسوب می‌شود و با همه متخلفان که در این زمینه اقدام کرده باشند برخورد جدی صورت می‌گیرد و کلیه متخلفان به دستگاه قضایی معرفی می‌شوند.

شریعتمداری اضافه کرد: با بررسی‌های انجام شده مشخص شد که بیش از ۱۰۵ هزار تن کاغذ در حال حاضر در دست ترخیص از گمرکات کشور است که ۳۵ هزار تن از این رقم به واسطه گشایش اعتبار اسنادی و مابقی از محل تأمین اعتبار از سال قبل در دست توزیع است.

وی اضافه کرد: با هماهنگی‌هایی که با بانک مرکزی صورت گرفته است، همچنین اعلام شد که کلیه سفارشات مورد تأیید وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی که در بانک مرکزی در انتظار تأمین اعتبار هستند به طور قطع تأمین اعتبار خواهد شد.

این عضو کابینه دولت دوازدهم با بیان اینکه در حال حاضر نیز بسیاری از محموله‌های کاغذ در حال عرضه به بازار است، اظهار امیدواری کرد که به تدریج آرامش به بازار کاغذ باز گردد و در این ایام که متعلق به خبرنگاران است شاهد آرامش بازار کاغذ به ویژه کاغذ مطبوعات باشیم.

دیدگاه ها بسته شده است