آزادی‌خواه: برخی وارد کنندگان کاغذ با ارز دولتی مجهول‌الهویه اند
مهر ۲۴, ۱۳۹۷
تاثیر وعده‌های داده شده به کامیون‌داران در کاهش التهاب بازار کاغذ
مهر ۲۴, ۱۳۹۷
نمایش همه

صادرات مواد اولیه، صنعت کارتن سازی را با مشکل روبرو کرد

مدیرعامل شرکت کارتن ایران گفت: افزایش حدود پنج برابری صادرات کاغذ بسته بندی به علت جذابیت نرخ ارز و رشد پنج برابری نرخ کاغذ بازیافتی، سبب کمبود و گرانی مواد اولیه صنعت کارتن سازی و کاهش ۳۰ تا ۵۰ درصدی تولید شرکت ها در نیمه نخست امسال شده است

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، امیرحسین اسماعیل پور امروز (دوشنبه) در نشست خبری افزود: در سال ۱۳۹۶ حدود ۸۵۰ هزار تن کاغذ بسته بندی در کشور تولید شد؛ در حالی که نیمه نخست امسال میزان تولید به ۵۰۰ هزار تن رسید و تا پایان سال، افزایش قابل توجهی می یابد.
وی افزود: اکنون بسیاری از کارخانه های کارتن سازی با ۵۰ درصد ظرفیت کار می کنند؛ زیرا با کمبود کاغذ بسته بندی و آخال (ضایعات کارتن و کاغذ) روبرو شده اند.
به گفته این فعال صنعتی، ظرفیت کل استفاده از آخال در کشور سالیانه ۲ میلیون تن است اما فقط نیمی از آن در کشور جمع‌آوری می‌شود که برای رفع این مشکل، درخواست آزادسازی واردات آخال را مطرح کردیم که حدود یک ماه پیش موافقت شد که البته با نرخ ارز آزاد انجام می‌شود.
وی ادامه داد: ارزان ترین آخال به نرخ ۱۱۲ برای یورو برای هر تن وارد می شود اما واردات آن مشکلات زیادی دارد؛ زیرا علاوه بر گرانی به دلیل واردات با ارز آزاد، مشکلات زیست محیطی را نیز در پی دارد.
اسماعیل پور اضافه کرد: به دلیل نوسان نرخ ارز، بهای انواع مواد اولیه صنعت کارتن سازی (شامل کاغذ، جوهر و غیره) سه تا پنج برابر شده است.
«در آغاز امسال قیمت هر کیلوگرم کاغذ بازیافتی یک هزار و ۱۰۰ تومان بود اما اکنون با افزایش حدود پنج برابری به پنج هزار تومان رسیده است و به علت کمبود مواد اولیه و گرانی، بسیاری از واحدهای پایین دستی صنعت کاغذ دچار مشکل شده و در معرض تعطیلی قرار گرفتند».

**کمبود مواد اولیه به علت صادرات
مدیرعامل شرکت کارتن ایران ادامه داد: اکنون به کشورهای همسایه مانند گرجستان، جمهوری آذربایجان، افغانستان، امارات، قطر و حتی آلمان، سوئد، انگلیس و فرانسه کاغذ بسته بندی صادر می شود.
وی علت اصلی بالا رفتن جذابیت صادرات کاغذ بسته بندی را نوسان نرخ ارز و افزایش درآمدهای ارزی دانست و تصریح کرد: اگرچه صادرات خوب است اما باید توجه داشت که صادرات باید پس از تامین نیاز شرکت‌های داخلی انجام شود.
اسماعیل پور گفت: شرکت های کاغذسازی نتوانستند نیاز کارتن سازان را به طور کامل تامین کنند و بسیاری از شرکت های تولیدکننده کالاهای مختلف مانند مواد غذایی، لبنیات و شوینده ها درخواست کارتن می‌کنند و می‌گویند به علت نداشتن کارتن بسته بندی، کالاهای آنها در خط تولید باقی مانده است.
وی تصریح کرد: اکنون شرایط خوبی برای صادرات کارتن وجود دارد و حتی مقدار اندکی صادرات کارتن به عراق انجام شده است، اما به علت نیاز شرکت‌های داخلی به کارتن، ناچاریم ابتدا نیاز بخش داخل را تامین کنیم.
اسماعیل پور اضافه کرد: البته نقل و انتقال پول صادرات نیز محدودیت هایی دارد.

** ازسرگیری صادرات کاغذ بسته بندی به علت فشارهای مختلف
اسماعیل پور گفت: برای رفع مشکل کمبود مواد اولیه کاغذ بسته بندی برای مدتی صادرات این نوع کاغذ ممنوع شد اما متاسفانه حدود یک ماه پیش به علت فشارهای مختلف دوباره صادرات کاغذ بسته بندی آزاد شد که این مساله باعث بالا رفتن هزینه تولید و کمبود مواد اولیه کارتن سازی شده است.
وی اضافه کرد: پارسال مجموع صادرات کاغذ بسته بندی ۹۵ هزار تن بود اما در ۶ ماه نخست امسال به ۲۱۶ هزار تن افزایش یافت که با ادامه روند فعلی پیش بینی می شود میزان کل صادرات این محصول تا پایان امسال به حدود پنج برابر پارسال افزایش یابد که این موضوع باعث کمبود مواد اولیه و گرانی آن شده است.
«اکنون ناچاریم کاغذ بسته بندی را با ارز نیمایی وارد کنیم که بهای آن گران است و باعث کاهش قدرت رقابت می شود. همچنین قیمت کاغذ بسته بندی در داخل به طور تقریبی معادل نرخ صادراتی آن است و حتی تولیدکنندگان ترجیح می دهند به جای فروش در داخل، آن را مستقیم صادر کنند؛ زیرا می توانند از این طریق دلار کسب کنند».
وی یادآوری کرد: هیچ الزامی برای واردات ارز حاصل از صادرات کاغذ بسته بندی به کشور وجود ندارد و این مبلغ در خارج از کشور سرمایه گذاری می‌شود.

**تعویق عرضه کارتن در بورس کالا
مدیرعامل شرکت کارتن ایران درباره طرح عرضه ورق کارتن در بورس کالا گفت: این طرح اکنون به تعویق افتاده است؛ زیرا با معضل کمبود کاغذ روبروییم، به طوری که حتی برای تولید کاغذ مورد نیاز خود کمبود داریم؛ چه برسد به اینکه در بورس کالا عرضه کنیم.
وی با بیان اینکه ۷۰ درصد هزینه تولید کارتن مربوط به مواد اولیه است گفت: برای تسهیل و تامین پایدار تامین کاغذ بسته بندی با شرکت های کاغذسازی قراردادهای بلند مدت امضا کرده ایم.
اسماعیل پور اضافه کرد: به روز رسانی معوقات، وصول ۵۰ درصدی مطالبات و برنامه ریزی برای افزایش سرمایه ۱۰۰ درصدی از اقدامات انجام شده برای این صنعت است.

**راهکارهای پیشنهادی برای نیاز داخل
مدیرعامل شرکت کارتن ایران در پاسخ به خبرنگار اقتصادی ایرنا درباره انتقاد تولیدکنندگان از کمبود کارتن بسته بندی، گفت: برای رفع این مشکلات، پیشنهادهایی را مطرح کرده ایم که از جمله آنها برنامه ریزی برای واردات همزمان با صادرات است.
اسماعیل پور افزود: صادرات کاغذ بسته بندی، امر بسیار خوبی است، اما باید در مقابل صادرات، امکان واردات نیز وجود داشته باشد. باید به هر میزان صادرات، واردات کاغذ و آخال نیز انجام شود.
وی ادامه داد: پیشنهاد دیگر ما تسهیل در واردات آخال و ضایعات کارتن است.
اسماعیل پور افزود: همانطور که از طریق بورس کالا برای بخش پایین دستی صنایعی مانند پتروشیمی، سهمیه هایی در نظر گرفته شده است باید برای کارخانه‌های کارتن سازی نیز سهمیه کاغذ بسته بندی از طریق بورس کنار گذاشته شود.

دیدگاه ها بسته شده است