وزارت صنعت حامی تولید کنندگان داخلی کارتن یا عامل ورشکستگی این صنعت!
تیر ۱۴, ۱۳۹۷
موجودی کاغذ وارداتی و داخلی ارزیابی می‌شود/کاهش التهاب بازار کاغذ
تیر ۱۴, ۱۳۹۷
نمایش همه

غنی سازی این بار از نوع ضایعات!

رئیس پژوهشکده علوم و صنایع غذایی مازندران گفت: تقویت کارخانه‌های غنی سازی ضایعات مواد غذایی باعث درآمدزایی و ایجاد اشتغال می شود و همچنین برای تولید برخی از محصولات استراتژیک نیز می توان از آن ها بهره گرفت

رضا اسماعیل زاده کناری در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: موادی که در طی فرآوری کارخانجات مواد غذایی به عنوان محصول تلقی نشود، دورریز در نظر می گیرند و برای کاربردهای بسیار جزیی استفاده می‌شود.

وی با اشاره به روش‌های کاهش ضایعات در مواد غذایی، تصریح کرد: تکنولوژی و روش تولید، ماشین آلات انتخاب شده و طراحی آن برای خط تولید و مواد اولیه برای فرآوری مواد غذایی از عوامل موثر در کاهش ضایعات است.

رئیس پژوهشکده علوم و صنایع غذایی مازندران با بیان اینکه در زمان گذشته برای تولید پنیر، در شیر از سرکه استفاده می‌کردند، گفت: در آن زمان پنیر تولید شده بسیار کم و آب پنیر بیشتری تولید می شد که همه آن جز ضایعات بود، پس از آن در کارخانجات از سیستم آنزیمی استفاده می کردند تا راندمان تولید پنیر افزایش پیدا کند و امروزه برای تولید این محصول از سیستم های قشایی استفاده می‌کنند که این امر تولید پنیر را به شدت افزایش داده و ضایعات بسیار کم می‌شود.

* مرکبات و برنج عمده ضایعات مواد غذایی در مازندران

اسماعیل‌زاده با اشاره به این‌که ضایعات تنها مختص به کارخانه نیست و به مصرف کننده نیز ارتباط دارد، خاطرنشان کرد: عمده ضایعات مواد غذایی در مازندران مربوط به فرآورده‌های مرکبات و برنج می شود و آمارها نیز در این زمینه بسیار بالاست.

رئیس کارگروه تخصصی صنایع غذایی و صنایع تبدیلی اتاق فکر توسعه و تعالی مازندران تصریح کرد: عمده ضایعات مواد غذایی در مازندران دورریختنی است و مقداری نیز برای دام و طیور استفاده می شود.

وی با بیان اینکه یکی از مهم ترین مواد اولیه ای که در کارخانجات از آن استفاده می‌کنیم، پکتین است، خاطرنشان کرد: در ایران پکتین تولید نمی‌شود و با توجه به اینکه این ماده اولیه وارد می شود قیمت آن به حدود ۲۵۰ هزار تومان در هر کیلوگرم می رسد.

*مرکبات مهم ترین منبع تولید پکتین

اسماعیل‌زاده با اشاره به این که مهم‌ترین منبع تولید پکتین نیز همین مرکباتی است که در مازندران دور ریخته می‌شود، گفت: باید تصمیم گرفته شود تا از این ضایعات برای تولید پکتین مورد نیاز کارخانجات استفاده شود و این امر بسیار ارزشمند است.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم کشاورزی مازندران با تاکید بر اینکه باید از کارخانجاتی که می‌خواهند از ضایعات محصول تولید کنند، حمایت شود، خاطرنشان کرد: از ضایعات کارخانجات صنایع غذایی به شرط فرموله کردن می‌توان در بخشهای دیگر بهره برد. زمانی که از تفاله مرکبات برای تولید پکتین استفاده می کنیم، مابقی آن را پس از غنی‌سازی شدن می‌توان برای مصرف دام و طیور و یا پرورش آبزیان بهره گرفت.

*مناسب نبودن وضعیت فرآوری ضایعات  مواد غذایی در مازندران

اسماعیل‌زاده با اشاره به اینکه وضعیت کارخانجات فرآوری ضایعات در مازندران به هیچ عنوان مناسب نیست و در فرآوری آنها بسیار ضعیف هستیم، تصریح کرد: عمده ضایعات در مازندران بدون غنی سازی و کنترل برای دام و طیور و غیره استفاده می‌شود.

رئیس پژوهشکده علوم و صنایع غذایی مازندران با بیان اینکه باید کارخانه‌های ضایعات در مازندران تقویت شود، خاطرنشان کرد: با تقویت این کارخانه‌ها، درآمدزایی و اشتغال ایجاد می‌شود و همچنین برای تولید برخی از محصولات استراتژیک نیز می‌توان بهره گرفت.

وی با اشاره به اینکه اگر کارخانه‌های ضایعات مناسبی در مازندران داشته باشیم بسیاری از اتفاق‌های نادرست صورت نمی‌گیرد، گفت: به عنوان مثال پس از فصل کشاورزی، کشاورزان، کاه‌های اراضی خود را آتش می‌زنند و علاوه بر ایجاد مشکلات زیست محیطی فراوان این محصول ارزشمند را نیز نابود می‌کنند اما در خارج از کشور از آن برای تولید کاغذ و مقوا استفاده می‌کنند.

دیدگاه ها بسته شده است