میرباقری: ارز ۳۸۰۰ تومانی به هیچ واردکننده کاغذی اختصاص نیافته است

وجود ۳۲ شرکت کاغذی در چالوس
تیر ۲۴, ۱۳۹۷
روزنه امید برای تعیین تکلیف پروژه‌های “شستا” در کرمانشاه
تیر ۲۴, ۱۳۹۷
نمایش همه

میرباقری: ارز ۳۸۰۰ تومانی به هیچ واردکننده کاغذی اختصاص نیافته است

رئیس انجمن واردکنندگان کاغذ و مقوا گفت: علی‌رغم وعده‌های دولت برای اختصاص ارز سه هزار و ۸۰۰ تومانی به کاغذ، تاکنون چنین اتفاقی نیفتاده و بانک مرکزی واردات کاغذ را با ارز ۴۲۰۰ تومانی حمایت کرده است.

سیدحسن میرباقری، رئیس انجمن واردکنندگان کاغذ و مقوا، در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، از برگزاری جلسه میان واردگنندگان کاغذ و مصرف‌کنندگان خبر داد و  گفت‌: در این جلسه واردکنندگان از مشکلاتبسیاری که در حوزه کاغذ وجود دارد‌، سخن گفتند،‌ یکی از انتقادات دوستان این بود که سال گذشته تولیدکنندگان از واردات بی‌رویه کاغذ گلایه داشتند،‌ اما اکنون که واردات کاغذ با مشکل مواجه شده است،‌ خبری از تولید داخل نیست.

وی افزود: هم‌چنین  با توجه به وضعیت اقتصادی بازار وارد‌کننده‌ها نظرشان این است که با وضعیت فعلی باید پول به صورت کامل پرداخت شود. اما مصرف کننده‌ها می‌گویند چک مدتی کاغذ را خریداری کنند، قبلا چنین روالی بود‌، اما اکنون شرایط به گونه‌ای است که برای واردکننده به صرفه نیست.

میرباقری تصریح کرد: انتقاد دیگر واردکننده‌های کاغذ این است که همه جا صحبت از اختصاص ارز ۳۸۰۰ تومانی برای واردات کاغذ مظرح می‌شود،‌ اما هیچ واردگننده کاغذی تاکنون ارز ۳۸۰۰ تومانی دریافت نکرده است‌، واردکننده‌ها از بانک مرکزی ارز ۴۲۰۰ تومانی دریافت کرده‌اند،‌ کسی هم پاسخگو نیست که این ۴۰۰ تومان ما به تفاوت چه زمانی بازپرداخت می‌شود.

وی در پاسخ به اینکه حجم واردات کاغذ در ماه‌ها یاخیر چه میزان بوده است،‌ گفت:‌ ما سال‌هاست که از گمرک و نهادهای مسئول می‌خواهیم که آمار واردات کاغذ را برای برنامه‌ریزی و ساماندهی بازار در اختیار ما قرار دهند،‌ اما تاکنون چنین اتفاقی نیافتاده است‌، بنابراین ما به عنوان انجمن واردکنندگان کاغذ از آمار واردات کاغذ بی‌خبر هستیم.

وی با بیان این مطلب که در روزهای گذشته قیمت کاغذ سیر نزولی داشته و کاغذ به قیمت منطقی خود نزدیک شده است،‌ گفت:‌ در رابطه با قیمت جلسه‌‌ای با مسئولان سازمان حمایت از حقوق مصرف‌کننده داشتیم،‌ در این جلسه نماینده تشکل‌های چاپ و مصرف کنندگان کاغذ نیز حضور داشتند،‌ در نهایت همه در این جلسه متفق‌القول شدند که قیمت فعلی کاغذ یعنی بندی ۱۲۵ تا ۱۳۰ هزار تومان قیمت معقولی است.

میرباقری در پاسخ به این پرسش که رئیس اتاق اصناف قیمت منطقی کاغذ را بندی ۱۱۰ هزار تومان عنوان کرده است،‌ گفت:‌ رئیس اتاق اصناف قیمت تمام شده کاغذ را بندی ۱۱۰ هزار تومان اعلام کرد‌، در این میان سود واردکننده و سود بنکدار محاسبه نشده است.

دیدگاه ها بسته شده است