واردات کاغذ باطله تسهیل شد/ کاهش تولید کاغذ طی ۸ ماه گذشته در کشور

ادامه صادرات کاغذ بسته بندی تا سقف ۱۵ درصد / مصرف‌کنندگان داخلی نگران کمبود نباشند
شهریور ۶, ۱۳۹۸
گزارش تصوری از دومین نمایشگاه کاغذ و مقوا
شهریور ۶, ۱۳۹۸
نمایش همه

واردات کاغذ باطله تسهیل شد/ کاهش تولید کاغذ طی ۸ ماه گذشته در کشور

دبیر سندیکای تولیدکنندگان کاغذ و مقوا از اعمال تسهیلاتی برای واردات کاغذ باطله به کشور خبر داد و گفت: استفاده از آخال وارداتی نسبت به آخال داخلی شرایط پساب‌های صنعتی را بهتر می‌کند.
مهشید پورداد دبیر سندیکای تولیدکنندگان کاغذ و مقوا در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم،‌ از تسهیل واردات کاغذ باطله خبر داد و گفت: به‌دنبال تسهیلاتی که در واردات کاغذ باطله به کشور ایجاد شده است در ماه گذشته شاهد واردات نسبتاً خوبی بودیم‌، تسهیلاتی هم در بازارهای جهانی رخ داد و سازمان محیط زیست هم تسهیلاتی برای واردات این ماده اولیه حیاتی تولید اعمال کرد.

پورداد در توضیح بیشتر افزود:‌ در پی یک دوره مذاکره با کارشناسان محیط زیست توانستیم آن‌ها را مجاب کنیم که واردات کاغذ‌های باطله به‌دلیل کیفیت بهتری که نسبت به باطله‌های داخلی دارند،‌ نه‌تنها مضر نیست،‌ بلکه پساب‌های صنعتی کم‌‌تر آلوده‌ای نسبت به باطله‌های داخلی خواهد داشت و برهمین اساس آلودگی محیطی را نیز کاهش می‌دهد. طبق بخشنامه‌های داخلی ورود پسماند کشورهای دیگر با محدودیت‌هایی همراه است،‌ ما کارشناسان را مجاب کردیم که ورود این کاغذهای باطله‌ شرایط پسماندهای صنعتی ما را بهتر می‌کند.

وی با اشاره به کمبود تولید کاغذ چاپ و تحریر و روزنامه در کشور گفت: ما تا قبل از اتفاقات سال گذشته ۲۸ تا ۳۰ درصد نیاز داخلی را پوشش می‌دادیم، اما این آمار تولید از نظر سندیکا هم طی ۸ ماه گذشته کاهش یافته است،‌ اکنون برخی کارخانجات به‌دلایلی خط تولید خود را متوقف کرده‌اند،‌ تنها کاغذ پارس بخش کوچکی تولید دارد.

پورداد با اشاره به قیمت کاغذ بسته‌بندی نیز گفت: با تسهیلاتی که در واردات آخال پیش آمده است،‌ ما شاهد کاهش چند درصدی قیمت کاغذ بسته‌بندی در کشور هستیم،‌ البته ما به‌دنبال ثبات قیمتها برای کل صنعت هستیم و امیدواریم این روند ادامه پیدا کند‌.

دیدگاه ها بسته شده است