تعاونی ها در تجارت خارجی سهمی ندارند
آبان ۲۸, ۱۳۹۷
فهرست وضعیت واردات انواع کاغذ و متقاضیان تایید شده اعلام شد
آبان ۲۸, ۱۳۹۷
نمایش همه

کاغذهای یارانه‌ای ایران سر از عراق و افغانستان درآورد

یک واردکننده کاغذ می‌گوید: در ماه‌های اخیر با اختصاص ارز ۳۸۰۰تومانی به کاغذ تحریر برخی با این کاغذها نوشت‌افزار و کتاب تولید و به کشورهای همسایه از جمله عراق و افغانستان صادر کرده‌اند. این امر موجب کاهش عرضه و افزایش قیمت در بازار شده است.

علی واضحی، مدیر شرکت راهکار برگ بهشت (واردکننده کاغذ بالک)، در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا،‌ با اشاره به فعالیت این شرکت در واردات کاغذ طبق فهرست نخست مورد تأیید وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت:‌ ما از آن فهرست بخشی را وارد کرده و به‌صورت مستقیم به ناشران عرضه کرده‌ایم و بخشی نیز در حال واردات است که تا پایان سال به‌تدریج به ناشران مورد تأیید وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تحویل خواهد شد.

وی با توجه به افزایش قیمت کاغذ گفت: قیمت ارز ی که به کاغذ و مقوا اختصاص یافته است،‌ از ابتدای سال برای کاغذ تحریر از ۳۸۰۰ تومان به ۴۲۰۰ تومان افزایش یافته است، برای کاغذ گلاسه و مقوای بسته‌بندی از ۳۸۰۰ تومان به حدود ۸۰۰۰ تومان (ارز نیمایی) افزایش یافته است، بعضی از کارخانه‌ها دیگر حاضر به همکاری با ایران نیستند و مابقی تأمین‌کنندگان قیمت‌های فروش خود را افزایش داده‌اند. قیمت حمل به ایران تا تنی ۱۰۰ یورو گران‌تر شده است،‌ هزینه انتقال پول به بانک‌های خارجی، شامل هشت تا ۹ درصد کارمزد می‌شود، بنابراین قیمت تمام‌شده انواع کاغذ نسبت به ابتدای سال افزایش جدی داشته است.

واضحی همچنین از خروج برخی از سرمایه‌گذاران از حوزه کاغذ خبر داد و گفت: مشکلات داخلی و خارجی که در تأمین کاغذ به‌وجود آمده است،‌ مانند نقل و انتقالات پول‌، حمل کالا و عدم همکاری برخی از تأمین‌کنندگان آسیایی و اروپایی برای فروش کاغذ برخی از فعالان را از این بخش خارج کرده است.

وی ادامه داد: قیمت بازار آزاد را عرضه و تقاضا مشخص می‌کند، دلیل افزایش قیمت‌های بازار آزاد انواع کاغذ و مقوا، کمبود اقلام در راه و نیاز بالای بازار تولید داخلی و صادراتی است و مدیریت بلندمدت قیمت‌ها فقط از طریق تسهیل تأمین و عرضه ممکن است. البته در بخش نشر با اقدامات وزارت فرهنگ و ارشاد نیاز ناشران از طریق سامانه درخواست کاغذ با قیمت مناسب در حال تأمین است، اما برای سایر مصارف و مابقی اقلام کاغذ و مقوا، حذف ارز ۴۲۰۰تومانی و تسهیل تخصیص ارز نیمایی به انواع کاغذ چاپ و تحریر و بسته‌بندی، تأمین‌کنندگان مختلف را به بازار وارد کرده و به ثبات قیمت‌ها کمک خواهد کرد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه کاغذ در ایران ارزان‌تر از کشورهای همسایه است،‌ گفت: اگر کاغذ تحریر یارانه‌ای بندی ۱۵۰هزار تومان ایران را بخواهیم در عراق بخریم معادل ۲۰ دلار یعنی ۳۰۰ هزار تومان ما می‌شود‌، این امر موجب شده که برخی کاغذ را برای تهیه دفتر، کتاب و نوشت‌افزار مصرف کرده و آن را به عراق و آذربایجان و سایر کشورهای همسایه صادر کنند،‌ یکی از دلایل کاهش کاغذ در ماه‌های اخیر در بازار این موضوع بوده است. بسیاری از ناشران عراقی و دیگر کشورها چون افغانستان و… نیز ترجیح می‌دهند کتاب‌هایشان در ایران منتشر شود‌، چرا که برایشان مقرون به صرفه خواهد بود‌، این یارانه کاغذ تحریر، حجم تقاضا را افزایش داده است.

وی با بیان این مطلب که برخی از قیمت‌های فعلی بازار لجام‌گسیخته است،‌ گفت: ‌کاغذ گلاسه و مقوای بسته‌بندی در هفته‌های اخیر افزایش قابل توجهی داشته است،‌ در حالی که اگر با ارز نیمایی قیمت تمام‌شده این دو کالا را محاسبه کنیم،‌ باید کیلویی ۱۲ تا ۱۳ هزار تومان شود اما در هفته‌های اخیر بین ۱۵ تا ۲۰ هزار تومان فروش رفته است. حال چرا افزایش یافته؟ چون عرضه کم شده، چرا‌ عرضه کم شده؟ چون بوروکراسی اداری برای گرفتن ارز نیمایی پیچیده شده است.

دیدگاه ها بسته شده است